Výhřez bederní ploténky a JÓGA

Ano, celý život se sice “hýbu”, ale i automechanikovi se může porouchat auto, no ne…?

Také patřím k té části populace, kterou více jak deset let trápila bolavá záda.

Za těch deset let jsem prošla rehabilitacemi od A do Z, absolvovala desítky hloubkových obstřiků, narvala do sebe stovky pilulek proti bolesti a tím nejúčinnějším “lékem” pro mě jsou, byly a budou dechové techniky, meditace, jemný jógový pohyb a za tím si stojím.

Tím pádem tak nějak vím o čem mluvím, především co cvičím a předávám s láskou a pokorou dál. 

Jak k výhřezu bederní ploténky dochází?

K výhřezu meziobratlové ploténky dochází buď při velkém prudkém úrazu bederní páteře, nebo častěji při dlouhodobém nevhodném přetěžování. A to je i můj případ… 

Od malička jsem se věnovala moderní gymnastice, vystudovala jsem taneční konzervatoř a tak svou vrozenou hypermobilitu ještě prohlubovala. Pro ploténky je hypermobilita “nevhodná” a tak se může na první pohled zdát, že tím pádem i jóga. Ale nemusí tomu tak být… 

Jak se výhřez bederní ploténky pozná?

Pro vyhřezlou ploténku je typická pálivá bolest v oblasti beder, která se šíří do dolní končetiny. Postupně dochází až k brnění chodidel (pocit, že chodíte po písku) a také neschopnosti vyprazdňování.

Bolest se často zvětšuje v předklonu nebo při prudkém zvýšení nitrobřišního tlaku (kašel, kýchání). V závislosti na tom, o kterou ploténku se jedná, jde bolest buď zepředu do třísla a na přední stranu stehna (ploténka L3-L4), nebo po zevní straně stehna a lýtka (ploténka L4-L5), nebo po zadní straně stehna a lýtka (ploténka L5-S1).

Tohle se mi děje. Co s tím?

Pokud dojde k akutnímu výhřezu, často se objevuje také blokáda bederní páteře. V tom případě se svaly kolem postiženého místa stáhnou, aby zabránily další škodě. V této fázi je bolest často velmi silná a pociťujeme také omezení v pohybu. 

V tom případě doporučuji navšívit lékaře. Od akutních bolestí může dobře pomoci infuze, která je jako první pomoc velmi přínosná. K potvrzení toho, že se skutečně jedná o výhřez, slouží zobrazovací metody – rentgen, a hlavně pak magnetická rezonance. 

Proč zrovna já?

Vyhřezlá ploténka je nejčastěji důsledkem nadměrného nebo nevhodného zatěžování těla či různých svalových dysbalancí, tak jako v mém případě. Často ji způsobuje oslabení svalů tzv. hlubokého stabilizačního systému (HSS), tedy vnitřních břišních svalů a tady má jóga své důležité místo. Většina správně prováděných pozic (ásan) totiž aktivuje tyto hluboko uložené svaly a tím pádem je především vynikající prevencí.

Pokud už k výhřezu došlo, znamená to, že se v našem těle něco nedělo správně. Nevhodný pohyb, nedostatečné dýchání, přemíra stresu…

A to je třeba změnit. I tady je jóga velkou pomocnou rukou. Vyvážený pohyb ruku v ruce s aktivizací hlubokého stabilizačního systému, dechové techniky pro zvětšení kapacity, relaxační a meditační techniky pro zmírnění stresu. 

Vhodným přístupem není se zaměřit jen na ploténku a dané místo na bederní páteři, ale musíme se podívat na svoje tělo komplexně a odstranit příčiny, kvůli kterým se výhřez stal.

Akutní výhřez a jóga

Pokud už výhřez máte a cítíte akutní bolest, je z mého pohledu nutné projít lékařským vyšetřením a následně individuální fyzioterapií pod vedením zkušeného terapeuta! I když máme pocit, že své tělo známe a umíme s ním pracovat, někdy je holt nutné “odevzdat” své tělo do rukou povolaných. Pokud jste zvyklí cvičit jógu, mnohem lépe budete s fyzioterapeutem spolupracovat a následně také lépe pokračovat v samostatném cvičení.

Jóga je vynikající prevencí a také skvělým pomocníkem (rehabilitací), když akutní bolest povolí 

1. Vybírejte si jemnější lekce (jin jóga, hatha jóga, zdravá záda)

Během těchto lekcí je prostor pro správné dýchání, nastavení pozic, využití pomůcek a aktivizaci hlubokého stabilizačního systému.

2. Důležité je protažení přední a zadní strany stehen

Zkrácené svaly stehen omezují napřímení pánve (neutrální pozice) a trupu a tím způsobují zátěž dolních končetin, která se pak výrazně přenáší právě do oblasti bederní páteře, která je nadměrně přetěžována.

V józe existuje mnoho pozic, které tyto svaly stehen protahují a dají se různě “upravit” i při akutní bolesti.

3. Uvolnění pánve a kyčelních kloubům

Uvolněte a rozhýbejte svou pánev a kyčle. Pokud je pohyb pánve a kyčelních kloubů omezený, opět dochází k nadměrnému zatěžování beder. 

I tady je jóga tím nejlepším pomocníkem s mnoha pozicemi a technikami se zaměřením na celou pánev a kyčelní klouby.

4. Čemu se v józe raději vyhnout

Pokud s jógou začínáte nebo se vracíte k józe po výhřezu, vyhněte se dlouhým předklonům, velkým záklonům a rotacím v zátěži. Raději se poraďte se svým lektorem či průvodcem.

5. Přijměte mé pozvání

Srdečně vás zvu do mého on-linového programu zdarma “DOPŘEJ SVÉ PÁTEŘI BLAHO”, který se bude konat v termínu 18. – 20.10. 

  • Věřím, že vám přinese mnoho hodnotných informací a také vizi možného řešení či cesty s bolavými zády.
  • Povzbudí vás skrze můj osobní příběh vyprávěný transparentně, laskavě i vděčně k vlastní sebehodnotě a důvěře ve své tělo.
  • V praxi si vyzkoušíte to zásadní, co vám může pomoci k pohodě a blahu vaší páteře.

REGISTROVAT SE MŮŽETE JIŽ NYNÍ NA TOMTO ODKAZU

https://pavlarozumberska.cz/doprej-sve-pateri-blaho/

Těším se vás

S láskou Pavla.

Její životní vášní je jóga, vedené meditace a zdravý životní styl. Vnímá je také jako své životní poslání, skrze které téměř dvacet let pomáhá ostatním bytostem nalézt jejich vnitřní zdroj energie, harmonii a radost v životě tak, jako ho díky pohybu našla ona. Je autorkou knihy Proměna a několika úspěšných on-linových programů. Je milující matka, lektorka, průvodkyně, ale především citlivá žena s otevřeným srdcem na dlani.