Cyklická jóga je jógou laskavosti a naslouchání svému tělu. Žití v souladu se svou ženskostí. Žena je ve své přirozenosti cyklická – proměnlivá a ruku v ruce s tím se mění její energie, potřeby, nálady.
Tak jako se střídá den a noc, úplněk a nov, příliv a odliv, jaro, léto, podzim, zima. Všechny přírodní cykly, stejně tak proměnlivá je žena.
O mužích se říká, že jsou jako slunce. To každý den na stejném místě vychází a na tom opačném konci zeměkoule zapadá. Občas přijde nějaký mrak, nebo dokonce bouřka, ale jinak je slunce stále stejné.
Žena je jako měsíc. Každý den jiná. Tak jako měsíc postupně přibývá, až je úplný, žena se v určité dny svého cyklu cítí celistvá, naplněná, milující a milovaná. Po úplňku začíná měsíc opět ubývat, ztrácet na své úplnosti. I žena se jiné dny může cítit citlivá, zraněná, nemusí být v souladu se svým tělem, se sebou sama.
To se odráží na její životní energii, emocích, ovlivňuje to její vztah k lidem a celému životu.
Možná i vy cítíte svůj potencionál, vnitřní náboj, jste plná síly a říkáte si proč to tak nemůže být pořád. Nebo jste zrovna v tyto dny unavená, máte pocit že je toho na vás moc, nejraději byste si zalezla do postele a říkáte si “kdy tohle skončí”.
Důležité je si uvědomit, že je to přirozené a nejste v tom sama. Každá žena prožívá svou cyklickou proměnlivost, i když v různé intenzitě. Mívá dny, kdy má pocit že může skály lámat a cítit se u toho jako Bohyně a jindy by ráda zalezla pod peřinu a hlavně sama!
Cyklická jóga vám může pomoci porozumět a naladit se na své tělo, jeho potřeby tím se také lépe vyrovnat se dny, kdy máme životní energie méně. Naopak jak plně využít ty dny, kdy je náš energetický pohár naplněn po okraj a zvládneme spoustu věcí udělat, vyřešit či vytvořit.
V ženské cykličnosti procházíme čtyřmi různými fázemi, které se velmi podobají čtyřem ročním obdobím. Jistě ne náhodou.
Během dynamické fáze, po skončení menstruace, je žena v archetypu panny a měla by mít nejvíce energie. Je dynamická a akční, uvažuje racionálně a logicky. Je skoro jako muž, může “bez emocí” řešit nepříjemné záležitosti, které jí třeba několik dnů či týdnů leží v hlavě, v mailu, myčce…
Užívá si své aktivity při sportu – ráda běhá, plave, jezdí na kole.
Ve svém cvičení jógy se můžete zaměřit na dynamické Pozdravy Slunce a pozice na koncentraci, např. balanční pozici Vrány.
Pokud byste cítila že té mužské energie je až moc, například ve smyslu že příliš tlačíte na sebe i na druhé, můžete vyzkoušet dechovou techniku tzv. Chandru Bedhanu – dech pouze levou nosní dírkou, která přináší zjemnění, zklidnění a více ženské energie.
V ovulační fázi jsme v láskyplném archetypu matky. Jsme empatické a naslouchající, pečujeme o sebe i o druhé. Užíváme si svou Bohyni v sobě. Jsme zářivé a svou jiskřící energii vyzařujeme každou buňkou svého těla.
Během cvičení jógy jsou vhodnými pozicemi ty, které se zaměřují na otevírání hrudníku a srdce. Na aktivaci a harmonizaci tzv. srdeční čakry, např. pozice ryby nebo velblouda. Tyto pozice také pomohou na zatuhlý krk, ramena, bolest mezi lopatkami a kulatá záda.
Tato fáze je také skvělým obdobím ke spolupráci, podpoře a komunikaci. Můžete tedy vyzkoušet acro jógu nebo párovou jógu.
Během této fáze většina žen nepřijímá sebe sama. Přitom jsme v krásném archetypu kouzelnice, která nám přináší ten největší zdroj kreativity. Vidíme a víme co je špatně, máme skvělou intuici a jsme plné nápadů. Je zde potencionál proměny a očisty.
Často se cítíme přecitlivělé, navztekané, cítíme úbytek energie. Tím nejlepším lékem je pustit se do nějaké tvořivé činnosti. Do čekoholi, co nám přináší radost a dělejme to tak, jak nejlépe umíme.
Při cvičení jógy vnímejte svou energii a pocity. Pokud cítíte neklid, napětí, tělo protahujte, uvolňujte, můžete i tančit. Nedovolte, aby se myšlenky nabalovaly a vracejte se zpět pozorností ke svému dechu.
Doporučuji dechovou techniku tzv. Nádí Šódhanu – střídavý dech jednou a druhou nosní dírkou. Tento způsob dýchání přináší vnitřní klid a harmonizaci a může pomoci uvolnit přebytečné napětí.
V této fázi se žena halí do své ulity. Je v archetypu vědmy – moudrá a odpočívá. Pouští, co jí neslouží. Ve své moudrosti by si měla dovolit co nejvíce odpočívat. Během této reflexe má možnost načerpat novou energii a sílu do nadcházejících fází.
Jako ženy jsme dostaly tento neuvěřitelný dar, možnost “vypustit” každý měsíc ze svého těla to, co mu neslouží, co ho zraňuje a zatěžuje, ale velmi často ani toto období ženy nepřijímají a snaží se ho co nejdříve překonat a nakládají si na svá bedra i během něj.
Není to škoda? Pokud si totiž skutečně dopřejí alespoň mírného zpomalení a odpočinku, jejich tělo se jim v následujících fázích bohatě odmění.
Pokud přece jenom potřebujete nabudit své tělo k aktivitě a přitom se cítíte velmi unavená, doporučuji vyzkoušet dechovou techniku tzv. Súrja Pránájáma, dech pouze pravou nosní dírkou, která by měla přinést povzbuzení, vnitřní sílu a mužskou energii.
Vhodnou jógou v tomto období je jemná restorativní praxe, nebo jen ponoření hluboko do sebe sama skrze relaxace a meditace. Určitě vynechte tzv. obrácené pozice, kdy se vaše pánev dostane výš než srdce a může dojít k nežádoucímu prokrvení v oblasti dělohy, a také je to proti přirozenému, gravitačnímu odchodu menstruační krve.
Ženě velmi pomůže, pokud pochopí a pozná své cyklické fáze. Může ruku v ruce s nimi jemně ladit svůj pracovní i osobní život, i “svou jógu”.
Žijte v souladu se svou proměnlivostí a ženskostí, se sebou sama.