OSLAVA jarní rovnodennosti

Pomalu přichází nádherné období období kola roku, ve kterém světlo, teplo, slunce a oheň začínají převládat nad zimou a tmou. Blíží se jarní rovnodennost a spolu s ní oslavy probouzející chuť tvoření všeho nového a čerstvého. I v zemi, v přírodě se probouzí plodnost. Probouzí se příslib, potencionál pro vše nové, co se narodí v nejrůznějších aspektech života na zemi. 

I my se probouzíme zpět k životu po dlouhém období zimy. S novou nadějí a energií vítáme jaro. Znovu můžeme cítit chuť začít něco nového. Zapalujeme vnitřní oheň, který nám dává sílu a odvahu. Odvahu udělat první krok. Odvahu jít za tím, kde cítíme vášeň, co v nás doslova hoří.

Vstupujeme do období, před kterým je dobré se podívat a pomodlit za témata našeho života, za kterými chceme vykročit na novou cestu…

Kam mě moje vášeň volá? Co mě v životě táhne, láká? Kam chi směřovat svou energii? Co ve mně zapaluje oheň? Za čím chci jít?

Jaro nás doslova vybízí k tomu, abychom se pustily do něčeho nového. Ale pro to nové je potřeba udělat místo.  Během jarního úklidu máme možnost vyčistit vše staré a vznikne tak prostor pro novou svěží jarní vůni. 

Co je tedy ten první krok, abychom na podzim mohly sklidit úrodu toho, co jsme nyní zasadily?

Během jarní rovnodennosti oslavujeme vše kolem nového života, nových začátků, nových projektů. Je to období, kdy oheň, odvaha a vášeň začínají znovu převládat po dlouhém zimním spánku. 

K oslavě Ostary tedy zapalujeme ohně, tančíme a zpíváme v kruhu, oblékáme se do červených a zelených šatů a malujeme vejce jako symbol nových začátků. Je to čas na veselé oslavy s přáteli, na víno (červené – jako symbol krve a života) a čerstvý chléb. Na oslavu všeho, co pro nás představuje naplněný a radostný život.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Tipy na ženské jarní rituály

Jarní rituály jsou spojené s vodou – očistou. Můžeme využít koupání v potocích, v živé vodě, omývat se rosou, udělat si solnou koupel.
Zapalujeme velikonoční ohně – popel a uhlíky z nich měly magickou moc – ochraňovaly dům před požárem, pole před kroupami, povodněmi a dalšími pohromami.
Na Velikonoce pleteme pomlázku – magická moc mladých větviček plných jarní šťavnatosti přináší dívkám a ženám mládí, výživu a krásu.
Barvíme kraslice – červeně obarvená vejce znamenají obnovu životní síly – barvila se plná vejce, jinak ztrácela svůj význam a magickou moc.

Bohyní a symbolem jarní rovnodennosti je Vesna v zelených šatech a kvítím ve vlasech. Vesna je krásná bohyně mládí, života, mladé nespoutané lásky a jara. Je bohyní, která zahání zimu a přináší teplo. Je ohněm života, který na jaře probouzí vše živé, proudí v míze stromů a v těle lidí i zvířat. Přilétá na křídlech jarních ptáků a přináší první jarní déšť.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Vesna je spojována s první jarní bouřkou a s bohem Perunem. “První jarní bouřka a jaro začínají, když se bůh Perun zadívá do Vesniných krásných očí, obejme ji a vypadne mu z ruky jeho kopí”. To je první jarní blesk. Končí tím období zimy, kdy světu vládla bohyně Morana.

Vesna představuje definitivní vítězství světla nad temnotou. Neuhasitelnou touhu realizovat své plány ve hmotném světě. Symbolizuje odvahu udělat reálný první krok. S Vesnou jednoduše přestáváme o věcech pouze snít, ale konáme. Pokud ji chceme následovat, měli bychom zahodit strach a udělat první krůčky k relizaci svých snů.

Já si svůj životní sen plním svou právě vycházející knihou Proměna.

Užijte si oslavu jarní rovnodennosti a s odvahou bohyně Vesny se i vy pusťte do realizace svých přání a snů.

Foto a videa ze Studia MOKSHA Říčany pro MOKSHA CLUB

Její životní vášní je jóga, vedené meditace a zdravý životní styl. Vnímá je také jako své životní poslání, skrze které téměř dvacet let pomáhá ostatním bytostem nalézt jejich vnitřní zdroj energie, harmonii a radost v životě tak, jako ho díky pohybu našla ona. Je autorkou knihy Proměna a několika úspěšných on-linových programů. Je milující matka, lektorka, průvodkyně, ale především citlivá žena s otevřeným srdcem na dlani.