Jak zůstat józe „VĚRNÁ“?

Zdravěji jíst, déle spát, pravidelně se hýbat, zbavit se příjemného ale nevhodného, více času trávit v přírodě….

Hromnice jsou za námi a prvotní motivace k našemu “lepšímu já” ze začátku roku se možná pomalu, ale jistě vytrácí v běžných každodenních činnostech a povinnostech. 

Určitě tím nemíním žádné velké výkony, vždyť jsme ještě stále v obodbí zimy a temné polovině kola roku, během které je v pořádku více odpočívat a tak nějak se teprve chystat na jarní rozkvět. 

Myslím spíše nastavení určitého řádu, pravidelnosti, či rituálů, které nám pomáhají v našem přesvědčení.

Ode mě nemůžete čekat nic jiného, než zmínku o pravidelné praxi jógy. Netýká se to však jen pravidelného cvičení jógových sestav či pozic, ale toho, jak zařadit jógu do každodenního života a skutečně ji žít.

Jak se tedy nevzdat jógového přesvědčení či pravidelné praxe jógy a toho, co nám přináší?

Pravidelným cvičením jógy trénujeme svou vytrvalost, ovšem s respektem toho, že každý den je naše nálada také jiná… Jednou se nám daří, podruhé méně a potřetí zase více. Pravidelnost v jógové praxi nás učí přijímat situace takové, jaké jsou. A i lekce jógy mohou být jiné a dokonce i zábavné. Pokud se chcete přesvědčit, přijměte mé pozvání do 4denního on-line tréninku ZDARMA – JÓGA NEMUSÍ BÝT NUDA v termínu 4. – 7.3.

Pravidelné cvičení jógy je výborné pro naší fyzickou kondici, ale nejenom pro ní. To, co se zlepšuje je i kondice mentální. Bude to znít trochu protichůdně, ale v podstatě se zpomaluje náš neustálý tok myšlenek.  Vzniká větší časová prodleva mezi myšlenkami a nastupuje prostor pro “nic”, který se dá naplnit pocitem štěstí, radosti, vděčnosti… A to za tu pravidelnost jistě stojí.

Člověk praktikující jógu na sobě cítí změnu, a i když má například mnoho práce, řeší každodenní situace a problémy s mnohem větším klidem a nadhledem. Společně s jógou můžeme najít řád a určitý režim, který vede k uvolnění a vnitřní spokojeností s věcmi tak, jak jsou. 

Jak tedy udržet “jógovou věrnost” a žít ji každý den?

Veďte si svůj deník, zapisujte si své myšlenky, protože díky nim se o sobě dozvíte víc. Zhmotnění myšlenek vede ke smysluplným řešením životních situací.

Každý den si najděte pár minut “zastavení”. Tato zastavení mohou být pro pár vědomých nádechů a výdechů, uvědomění si, jak se cítí vaše tělo, zda nedržíte v určitých jeho částech zbytečné napětí, pohled na plující mraky po obloze, klidné vypití lahodného čaje.

Mějte svůj denní či týdenní rituál ve formě jógové praxe (cvičení) – návštěva jógové lekce ve vašem oblíbeném studiu, domácí praxe dle videí – od března poběží celý můj 3měsíční on-line program JÓGOVÁ ZÁBAVA A PÉČE a nyní je za jedinečnou cenu v PŘEDPRODEJI, každodenní pozdravy slunce či dechové techniky.

Tvořte svou pozitivní mysl a pozitivní přístup k věcem, které se tak zprvu jevit nemusí. Dívejte se věci “nově” – s nadhledem, vnitřním klidem i dechem, z pozice dospělé a vědomé ženy. 

Vytvořte si doma svůj oltář, který vám bude připomínat vaše přesvědčení a zároveň přinese ochranu a komunikaci s vyšším vědomím.

Chvalte se a odměňujte se. To je velmi důležitý bod. Kdo jiný by to měl udělat, než vy sama? Také jste tím jediným bezpečným člověkem, který to vždy udělá, nemusíte se o to nikoho prosit.

Starejte se o sebe, rodinu, své blízké i čtyřnohé členy rodiny. Země je kulatá a každý “dobrý sktek” se nám vrátí. I naše vlastně tělo nás odmění za péči, kterou mu věnujeme.

Dopřejte si občas čas o samotě a také bez povinností. Jistě si ho zasloužíte. Vnímejte, zda se vám to daří bez jakýchkoliv výčitek či špatných pocitů.

Pěstujte sebedisciplínu. Věřte svému vnitřnímu rozhodnutí, které jste učinila, a nepodléhejte vnitřním hlasům, které vás chtějí svést na „pohodlnější“ cestu. Cestu pohodlí, kdy jdete vydlážděnou cestou a překážkám se vyhýbáte a bojíte se jich.

Věřte si a motivujte sama sebe. Rozhodla jste se jít vlastní cestou (což je vždy těžší), a tak se nevzdávejte! Když se člověk drží svých vnitřních zásad, má své rituály a pravidla. Ví, kterým směrem jde. To ho udržuje na cestě.

Nemějte očekávání. Ano, to se lehce řekne a těžko udělá… Věřte svému rozhodnutí a neočekávejte urputně výsledek. Nechte mu prostor, aby se mohl stát, a podporujte ho svojí vědomou pozorností.

Užívejte si svou vlastní jedinečnost. Přemýšlela jste někdy o tom, jak je vůbec možné, že existuje něco tak dokonalého jako člověk? Nemyslím teď jeho rozum, ale fungování těla a mysli v závislosti na mozku, který jakoby byl u všech lidí bez rozdílu barvy, tvaru, postavy, sexuální orientace – podobně seřízen. No není to zázrak, jehož jsme každý z nás jedinečnou součástí?

Buďte vděčná a zapisujte si ideálně každý den svůj vděk. Vděčnost přináší pocit hojnosti, radosti a naplnění, který nám v dnešní době často chybí. Stále toužíme po něčem víc, po nečem lepším, což nás jen staví do role oběti. Vděčnost vám přinese pocit nekonečné obdarovanosti a lásky.

Přeji vám “věrnost” a naplnění vašeho jógového přesvědčení.

S láskou Pavla

Její životní vášní je jóga, vedené meditace a zdravý životní styl. Vnímá je také jako své životní poslání, skrze které téměř dvacet let pomáhá ostatním bytostem nalézt jejich vnitřní zdroj energie, harmonii a radost v životě tak, jako ho díky pohybu našla ona. Je autorkou knihy Proměna a několika úspěšných on-linových programů. Je milující matka, lektorka, průvodkyně, ale především citlivá žena s otevřeným srdcem na dlani.