BELTAINE – “Máj, lásky čas”

Beltain, který připadá na noc z 30.dubna na 1.května je jedním z nejkrásnějších pohanských svátků Kola roku. Tedy alespoň pro mě… Cítím tu neuvěřitelnou energii Velké Matky, která nás přímo volá do své náruče plné lásky. Vnímáte to také tak…? Tu příležitost čerpat každým douškem její neuvěřitelné dary, které nám v tomto nádherném období přináší.

Beltaine je oslavou partnerství, sexuality, smyslnosti a plodnosti. Je to čas, kdy lidé, zvířata a celá příroda podléhají omamné vůni jara, a probouzejí se ze zimní letargie.

Jméno tohoto svátku pochází pravděpodobně od Boha Belena, jehož jméno je spojeno s jasným, zářícím světlem. K poctě tohoto světla je na kopcích zapalován velký oheň. Oheň je živel, který má velký očistný účinek. Proto se skrze dva ohně zapálené blízko sebe na Beltaine prováděl dobytek, přes oheň se skákalo, do vzduchu se vyhazovaly hořící pochodně nebo březová košťata, kolem ohně se noc protančila a prozpívala. 

Nevím, jak vám, ale mně už tohle společné křepčení velmi chybí. Dost bylo covidu, je čas udělat si radost a mít se na co těšit. Proto neváhejte a naplánujte si se mnou letní WELLNESS VÍKEND VE ŠPINDLEROVĚ MLÝNĚ v termínu 16. – 18. července 2021.

Ale zpět k našemu Beltainu… Dříve, na Beltainskou noc, si muži a ženy mohli sundat snubní prsteny, účastnili se rituálu skákání přes oheň v maskách, a potom si společně užívali milostné lásky, což bylo symbolem poděkování přírodě za její plodnost a také to pomáhalo zajistit dobrou úrodu

Milovali se nejčastěji právě v polích. Partnera ani nemuseli znát, protože často měli všichni na sobě zvířecí masky. Děti počaté na Beltaine se považovaly za posvátný dar Boha/Bohyně, a protože bylo nejasné otcovství, starala se o ně společně celá komunita (vesnice).

Do stejné tradice patří i stavění májek – vztyčení zeleného stromu (lingamu), který proniká kruhem/věncem (jóni), jenž je na tradiční májku zavěšen. Jedná se tedy o svátek posvátného spojení muže a ženy – Boha a Bohyně.

Patronkou období Beltainu je krásná, smyslná a harmonická bohyně Lada. 

Je Bohyní celého jara a léta – světlé poloviny roku. Během temné poloviny roku přebývá v podsvětí. Traduje se, že ožívá a z podsvětí vychází o jarní rovnodennosti a na rovnodennost podzimní opět odchází zpět.

Střídá se tak o vládu nad zemí se svojí temnou sestrou Moranou. Traduje se, že chrámy bohyně Lady stávaly v moravském Děvíně, Olomouci, Brně a slovenské Nitře. V jejích chrámech prý bývaly vychovávány sbory dívek. 

Na Ladu se obracíme jako na vládkyni lásky, vášně, souladu a harmonie. Do našeho života přináší smyslnost, přitažlivost a především krásu, kterou můžeme nasávat plnými doušky v přírodě, ale i pěstovat v nás samotných.

Věřím milé ženy, že se pro Beltaine necháte smyslnou Ladou inspirovat a oslavíte ho svou vlastní krásou a přitažlivostí. Pomocnou rukou vám také může být má kniha Proměna, kde najdete spoustu rad a návodů na cestu “ženy bohyně”.

Přeji vám krásný květen plný lásky a smyslnosti

S láskou a vděčností Pavla Galla

Její životní vášní je jóga, vedené meditace a zdravý životní styl. Vnímá je také jako své životní poslání, skrze které téměř dvacet let pomáhá ostatním bytostem nalézt jejich vnitřní zdroj energie, harmonii a radost v životě tak, jako ho díky pohybu našla ona. Je autorkou knihy Proměna a několika úspěšných on-linových programů. Je milující matka, lektorka, průvodkyně, ale především citlivá žena s otevřeným srdcem na dlani.