Mým letošním náboženstvím je laskavost

9.2. 2019Pavla Rožumberská2035x

Dne 5.února začal čínský nový rok zemského Vepře, který by měl být spíše pohodový a pozitivní. Předsevzetí už si nějakou dobu nedávám. I vision board (nástěnku přání) jsem letos úplně vynechala. Důvěřuji Vesmíru a dávám prostor své duši. Věřím, že mi do života přinesou přesně to, co potřebuji, co právě v danou chvíli musím zažít, dostat, překonat, přijmout, pustit…

I když přece jenom jedno takové osobní předsevzetí, které krásně souvisí s tou pohodou, jsem si na tento rok dala. A to být na sebe maximálně laskavá a dělat co nejvíce věcí a činností, které mi přináší radost a vnitřní klid.

Laskavost je velmi cenná kvalita, kterou často umíme projevit vůči ostatním lidem, ale samy vůči sobě ji spíš vnímáme jako sobeckost. Učím se být laskavá vůči svému tělu např. při každodenní jógové praxi a učím tomu i své klienty. Jógu v poslední době vnímám jako takové poděkování svému tělu za to jak mi každý den bez podmínek slouží. Při jógových pozicích už nemám potřebu si “honit triko” a stát na řasách, ale učím se pozorovat své pocity, emoce a především dech.

Laskavost je potřeba pěstovat, studovat, učit se jí v každodenním životě a situacích, které nám přináší.

Zkuste si položit otázku: Jsem sama k sobě vždy laskavá? V jakých situacích se mi daří mluvit k sobě a chovat se k sobě laskavě a v jakých nikoli?

A teď několik jednoduchých tipů jak se můžeme s laskavostí spojovat:

V józe existuje prostor, který můžeme nazývat krajinou srdce – Hridaja. 

Do tohoto prostoru se vejde úplně vše, co je uvnitř i vně nás. Vše, co se nám líbí i nelíbí. Vše, co přijímáme i nepřijímáme. Vše, co si uvědomujeme i neuvědomujeme. A spojovat se s touto kvalitou můžeme v oblasti svého fyzického srdce, konkrétně lehce doprava od středu prsní kosti. Ve fázi klidu pro sebe sama si zavřete oči a tuto rovinu si ve svém těle uvědomte a chvíli skrze ni vědomě dýchejte.

Přijímání a dávání

Meditace tonglen z tibetského buddhismu, ve které se učíme přijetí sebe sama. V jógovém sedu, nebo v leže na zádech si položte dlaň na oblast hridaja a chvíli skrze ní dýchajte.

Pak si uvědomte aspekt sebe sama, který na sobě nejhůře přijímáte, který je těžké obejmout jako svoji součást. Zhluboka se nadechujte a vědomě ho přijímejte. Nadechujte tento aspekt do oblasti hridaja a vydechujte pro sebe sama do tohoto prostoru lásku, přijetí, laskavost a pochopení. Pokračujte tak dlouho, než přijde ten správný moment a tuto praxi sebepřijetí ukončete a ještě chvíli odpočívejte.

Laskavost jako přijetí druhých

Tuto meditaci můžete vyzkoušet i k přijetí vůči druhým lidem. Představte si, že před vámi sedí člověk, který vám nějakým způsobem ublížil, zranil vás, někoho s kým nemáte urovnané vztahy.

A tento stínový aspekt začněte nadechovat do prostoru hridaja a vydechujte vůči člověku sedícího před vámi laskavost, přijetí a soucit. Pokračujte v souladu s dechem, dokud neucítíte uvolnění a ještě chvíli odpočívejte.

Pro mě samotnou tyto meditace přináší pocit spojení se svými stíny jak uvnitř, tak venku. A často to, s čím “bojuji” uvnitř se projevuje i navenek. Je to moje možnost tyto své démonky poznat, spřátelit se s nimi a brát je jako svou součást. Celý tento proces pak přináši hluboký vnitřní klid.

“Buďte laskavé, kdykoliv je to možné. Je to vždycky možné.”

Její životní vášní je tanec a jóga. Vnímá je také jako své životní poslání, skrze které již více jak deset let pomáhá ostatním ženám nalézt jejich vnitřní zdroj energie, harmonii a radost v životě tak, jako ho díky pohybu našla ona. Je autorkou programu Sedm bran k tělesnému a duševnímu zdraví , eBooku Hormony v rovnováze , autorkou eBooku 2 cesty k získání životní energie skrze harmonizaci čaker a certifikovanou lektorkou Hormonální jógové terapie . Je milující matka, lektorka, průvodkyně, ale především citlivá žena s otevřeným srdcem na dlani. Více o Pavle najdete zde >>