LITHA – LETNÍ SLUNOVRAT

“Rusalko, Vltavo, Domnu – Bohyně vody přijďte k nám v tento magický den a přineste nám svou očistnou sílu pravdivých emocí, abychom se mohli dotknout toho nejhlubšího v nás”. 

Letní slunovrat nebo také Alban Hefin, Litha, Midsummer či Meán Samhraidh je oslavou nadcházejícího léta. Je to doba, kdy je  Slunce nejsilnější a nejmocnější. Nastává nejdelší den a nejkratší noc.

Je to čas, kdy je Matka Země na vrcholu svých sil a je tak příslibem bohaté úrody a největší plnosti v přírodě. Celá příroda je nasycená, plná, celistvá. Země otevírá své dary a poklady, které vyjeví za pár dní během noci Svatojánské. 

Je to čas, kdy se veškerá přání v našich duších aktivují a mají moc projevit se navenek ve vší své síle a kráse. Je to čas hojnosti, požehnání a splněných snů.

Patronka tohoto období je Domnu – bohyně Vody, která pročisťuje naše emoce, když spolu s vodou našich slz necháme odejít hluboko pohřbené zážitky. Pohár je přeplněný vodou, stejně tak jako příroda je přeplněna vůní, květinami, růstem a krásou.

Na slovanském Kole roku se se svátkem letního slunovratu pojí bohyně Vltava a Rusalka.

Rusalka, bohyně hlubokých tůní a Vltava, bohyně divoce proudící řeky nás učí umění nořit se do naší hloubky a plynout s proudem života.

Jejich dar je očistná síla pravdivých emocí, která rozpouští ledy, bránící nám žít naplno a s důvěrou se odevzdat dobrodružství, kterým je náš život. Archetyp bohyně vody je ženou v plné síle, která se vydala do hlubin vlastního nitra, aby tam našla perly sebepoznání – aby se stala sama sebou.

Živel vody nám současně přináší šťavnatost milenky a plodnost matky.

Jakými rituály můžete tento prastarý svátek Litha, Alban Herin oslavit? 

OHNĚM

Analogií Slunce na Zemi je oheň. Proto se v tyto a následující dny, zejména o noci Svatojánské, zapalovaly ohně a lidé přes ně skákali, aby si zajistili vitalitu, zdraví, energii a plodnost. 

Oheň léčil, vyživoval i pálil vše staré a nepotřebné. Pokud můžete rozdělejte si oheň s rodinou či přáteli a veselte se kolem něj. Pokud nemáte možnost rozdělat oheň, postačí vám i obyčejná svíčka, skrze jejíž plamen se naladíte na teplo, výživu a ochranu ve svém Srdci.

KVĚTINAMI A VĚNCI

Květinami se zdobily Ženy i dívky. Věnečky se dávaly i na dveře, aby přinesly svým majitelům čerstvého Ducha i Mysl, plodnost a krásu, štěstí. O Svatojánské noci se potichu, beze slov, vypravovaly Ženy do lesů a luk, aby natrhaly devatero bylin na devatero místech, a tyto kytice pak opatrovaly do dalšího roku ve svých Domovech, aby je ochraňovaly před zlými Duchy, zlem, nemocemi a obtížemi. 

Půjdete-li sbírat byliny, zaměřte se na mateřídoušku, třezalku, levanduli, mátu, diviznu, devětsil, řebříček, heřmánek, jitrocel, macešky, chrpy, kohoutky, šípkové růže, a především na magické kapradí…

VODOU

Voda se probouzí a její moc má hojit naše staré rány a zranění. A to jak fyzické, tak především ty srdeční, vztahové. 

Vydejte se k vodě, omyjte se vodou, případně rosou, která má v tyto dny léčivé účinky, nebo po proudu pošlete věneček s přáním, po jehož naplnění ve svém srdci toužíte a vyčkejte na vyslyšení svého přání. 

Nechte, aby voda odnesla vaše šrámy a bolesti a přinesla do vašeho života více citu, lásky, ochrany a harmonických vztahů.

Je mi velkou ctí pořádat Slunovratové sdílení, meditaci a rituál ŽIVĚ v překrásném prostředí Studia MOKSHA Říčany dne 21.6. od 18.30 – 20.00. Těšit se můžete na povídání o darech, které nám tento významný den KOLA ROKU přináší, transformační meditaci a také rituál s posvátným živlem VODY. Všechny další informace ohledně ceny a přihlášení najdete na obrázku. Neváhejte s rezervací (kapacita je omezená) a těším se na vás.

Přeji vám, aby tyto nastávající dny přinesly radost, pocit naplnění, sílu a vitalitu do vašich životů.

S láskou Pavla

Její životní vášní je jóga, vedené meditace a zdravý životní styl. Vnímá je také jako své životní poslání, skrze které téměř dvacet let pomáhá ostatním bytostem nalézt jejich vnitřní zdroj energie, harmonii a radost v životě tak, jako ho díky pohybu našla ona. Je autorkou knihy Proměna a několika úspěšných on-linových programů. Je milující matka, lektorka, průvodkyně, ale především citlivá žena s otevřeným srdcem na dlani.